Reklam ve Sponsorluk :  info@akusturkfm.com
AkusTurk Fm | Dijital Akustik Radyo

İnternette Detaylı Arama Yapma Tavsiyeleri

İnternette Detaylı Arama Yapma Tavsiyeleri

Örneğin Facebook’da Bir Paylaşım Gördünüz. Aklınıza Birazı Geliyor. Ama Arama Yaptığınızda Facebook Haricinde Her Site Geliyor Buda Bizim Aradığımız Şeyi Bulmamızda Yardımcı Olmuyor Aksine İşimizi De Zorlaştırıyor.


Peki Nasıl Aradığımız Platform İçin Arama Yaparız ?İnanmayacaksınız Ama Sadece Arayacağımız Kelimenin Başına @facebook Yazarak, Facebook.com’u İlgilendiren Veya Aradığınız Kelimeye Uygun İçeriği Taşıyan Alanlar Gelecektir. Aynı Şey Diğer Sosyal Medya Siteleri İçinde Geçerlidir. Örn: Twitter, instagram Vb…
Google’da Fiyat Arayacaksınız. Ama Yine Her Zaman Olduğu Gibi Aradığınızın Dışında Bir şeyler Çıkıyor, Bizi Aradığımız Şeyden Uzaklaştırabiliyor. Google Bunuda Düşünmüş. Aradığınız Ürünün Sonuna Kullandığınız Para Birimi Simgesini Eklediğinizde (₺) Size Sadece Fiyatları Listeliyor.

Örn: Bisiklet 1000₺Gün Geçtikce Her Platformda Artık Hashtag Kullanılıp Bilgi Birliği, Kaynak Birliği Oluşturuluyor. Genelde Twitterda Gündem Bu Şekilde İlerliyor… Genelde Sabah Haberlerinde Ekranın Sağ alt Köşesinde Bir Hashtag Olur, Bunu Gördüğünüzde “Bir Bakayım Ne Var Ne Yok” Diyebilir Ve Googlede Yada Twitterde Arayıp Eğer Gündemde Çok Üst Sırada Değilse Bulmanız Biraz Zordur. Google Bunada Detaylandırmasında Yer Vermiş… Arayacağınız Hashtag’i Başında ‘#’ İle Beraber Aratıp, İstediğiniz Sonuçları Elde Etmenizi Sağlamış.

Örn: #AkusTurkFmBazen Bir Cümle Duyar Ama Aslının Öyle Olmadığını Bilip Nasıl Olduğuna Bakmak İstersiniz. Sözü Tam yazmadan Da Arama Yaptığınızda Sizin Aradığınızın Dışında Veya Duyduğunuz Ama Emin Olmadığınız Cümleyi Karşınıza Çıkartır Yaramaz Google. Bunu Da Bir Şekilde Detaylandırmasına Eklemiş… Misal Bir Atasözü Duydunuz Televizyondan. “Kılavuzu Karga Olanın Burnu Pislikten Çıkmaz” Siz Bunun Aslında Böyle Olmadığını Ama Gerçeğininde Nasıl Olduğunu Bilmiyorsunuz. Google de Bu Cümleyi Tam yazıp Arama Yaptığınızda Tekrar Bu Atasözü Karşınıza Geliyor. Ozaman “Pislikten” Kelimesini Çıkartmak Ve “Pisilikten” Kelimesi Yerine De Uygun Cevabı Barındıran Arama Sonuçları Görmek İstiyorsunuz. O Halde yapmanız Gereken Tek Şey “Pislikten” Kelimesinin Başına “-” Eklemek Olacaktır.

Örn: Kılavuzu Karga Olanın burnu -Pislikten Çıkmaz.

Aklınıza Bir Şey Geldi Ve Tam Olarak Onu Arıyorsunuz. Ne Benzeri Ne Yaklaşığı… O Zaman Bu Kelimeyi Tam Olarak Aratmamız Gerek… Nasıl Yapıcaz Peki Bunu ? Google Nasıl Bunu Tam Arıyacak Web Sitelerinde ? Aslında Çok Basit. Arayacağımız Kelime AkusTürk Fm radyo dinleme Olsun. Ama Google’a Arattığımızda Diğer Grupların da Sonuçları Çıkıyor. Bunun İçin AkusTurk Kelimesine Odaklamamız Lazım Yani “AkusTürk Fm” Şeklinde Aratırsan İstediğimiz Sonucu Elde Edebiliriz.

Örn:”akusturk fm” radyo dinleme.

Elinizde Bir Malzeme Eksik Ve Bu Malzeme Bazı Fiyat Aralıklarında Satılıyor. Googlede Bu Fiyatlar Arasında Bir Arama Yapmak İstiyorsunuz… Google Sizide Unutmamış ve Bu Özelliğide Detaylandırmalarına Eklemiş… Peki Nasıl Belirli Aralıktaki Değerlerde Arama Yaparız ? Çok Basit Bir Yöntem İki Sayı Arasına “…” (Üç Tane Nokta) Koyarak İki Değer Arasında Arama Yapar.

Örn: Bisiklet 500 ₺..100 ₺.

Aklımıza Bir Haber Geldi, Devamlı Takip Ettiğiniz Bir Sitede Bir Kaç Gün Önce Okuduğunuz Bir Haber. Ama Googlede Aratınca O Site Dışında Bir Çok Farklı Siteyi Daha Size Gösteriyor Ve Sizde Aramakla Uğraşıyorsunuz… Merak Etmeyin Sizi de Unutmamış Tek Yapmanız Gereken Arama Yaparken Aranacak Kelimenin Yanında ‘site:örneksite.com’ Şeklinde Bir İfade Eklemek.

Örn: site:akusturkfm.com radyo .

Bir Site Buldunuz Size Çok Şey Kazandırdı Ama İçerik Sayısı Az, Birazcık Seviyesi Düşük Kaldı… Yeni Bir Siteyi Ararken De Nasıl Arayacağınızı Bilemiyorsunuz. Evet Evet Google Buraya da El Atmış… Aratacağınız Site İle İlgili Siteler Karşınıza Çıkması İçin “related:” Ekleyerek Arama Yapmalısınız.

Örn: related:akusturkfm.com

Son Olarakta Google’nin Ön Belleğine Alınmış Sitelerin Hallerini Görebilmemiz İçin Google Bize Ufak Ama Gerektiğinde Yardımcı Olacak Bir Özellik Daha Eklemiş Detaylandırma İşlemine… Nasıl Yapılıyor, Nasıl Bakılıyor Ön Belleğe ? Çok Basit Uğraştıracak Bir Şey Yok… Arama Yaparken ‘cache:’ Kullanarak Ön Bellekteki Halini Görebiliyoruz…

Örn: cache:akusturkfm.com